Itsenäisyyden 100-vuotisviikko

IMG_4858

Aloitimme lions-klubilaisten kanssa itsenäisyyden 100-vuotisjuhlan perinteiseen joulukuun kuudennen päivän tapaan eli nostamalla Suomen lippu salkoon aamuyhdeksältä Seitsemän Veljeksen koululla. Sen jälkeen siirryttiin kirkolle, jossa sytytettiin kynttilät sankarihaudoille. Poikkeuksellisen tuosta sankarihaudoilla käynnistä teki paikalle kopsutelleen kaksi suomenhevosta, joilla oli suomenlippu-kuosiset satulahuovat.

IMG_4859

IMG_4865

Nurmijärvellä itsenäisyyden juhlavuosi on näkynyt jo alkuviikosta rakennusten moninaisina tapahtumina, rakennusten juhlavalaistuksina, ilotulituksina ja kunnantalon yöllisenä liputuksena.

IMG_4854

Alkuviikosta Nurmijärvellä pidettiin kunnanjohtajaehdokkaiden julkinen haastattelutilaisuus, joka myös kunnan web-sivujen kautta videoitiin ja on nähtävillä. Tilaisuus oli nimenomaan kuntalaisille tarkoitettu – kunnanvaltuutetuillahan oli mahdollisuus haastatella ja esittää kysymyksiä ehdokkaille jo viikkoa aiemmin erillisessä haastattelutilaisuudessa. Toki joku valtuutettu käytti tilaisuutta hyväkseen ja esitti samoja kysymyksiä yleisönkin kuullen. Kunnanjohtajan valintakokous pidetään keskiviikkona 20.12. klo 18.00 alkaen. Oletettavasti suoraa lähetystä kunnan nettisivujen kautta seuraa ennätysyleisö.

Maanantaina sain tiedon myös valinnastani Keski-Uudenmaan Osuuspankin edustajistoon, joka on siis pankin ylin päättävä elin. Olin tehtävään ensi kertaa ehdolla ja tulin valituksi 72 äänellä. Mielenkiintoinen pesti kestää vuoteen 2021. Kiitokset äänestäjilleni.

Tiistai-iltana pidimme myös Kokoomuksen Nurmijärven paikallisyhdistyksen syyskokouksen, jossa luovuin yhdistyksen puheenjohtajuudesta. Yhdistyksen vetäjää on perinteisesti vaihdettu vuorovuosin. Jatkan ensi vuonna kuitenkin hallituksessa.

Rauhallista Itsenäisyyspäivää.

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.