Hyväntekeväisyyskisa Lions Golf Open 2014

010  015

Lions Club Rajamäki ja Nurmijärven Golfkeskus järjestivät perinteiseen tapaan viikkoa ennen Juhannusta Lions Golf Open hyväntekeväisyyskisan.

Tapahtuma järjestettiin jo neljättätoista kertaa ja osallistujia oli tänä vuonna 80. Nyt oli ensimmäistä kertaa käytössä yhteislähtö ja se tuntui toimivan. Ainakin kisan jälkeen tunnelma oli klubitalolla tiivistä, kun porukka pysyi kasassa odottamassa tuloksien julkistamista. Viihtymistä edesauttoi  taiteilija Erkki Liikasen esiintyminen.

Kisassa oli mukana myös kiekkolegenda Ville Peltonen, jota ehätin hieman haastatellakin palkintojen jakoa odotellessa. Ville oli tullessa tyhjentänyt hieman garderobiaan, joten pääsin huutokauppaamaan #16:n  nimmareilla varustetun lippiksen ja pelipaidan.

Tänä vuonna tapahtuman tuotto ohjataan lyhentämätömänä Uuden Lastensairaalan hyväksi ja lahjoitettavaa summaa kasvatti tuon huutokaupankin tuotto mukavasti.

Tilaisuus oli jälleen kerran hengeltään ja tunnelmaltaan parasta luokkaa. Vaikka kilpailu ei olekaan pääasia, niin julkaistaan tässä myös hieman tuloksia.

Pisimmän avauksen suoritti naisista Asta Peltoniemi ja miehistä Mikko Malin. Lähimmäs lippua avasi naisista Anneli Rolig ja miehistä Timo Hyvättinen.

Miesten tasoituksellinen lyöntipeli:

1. Pasi Kaskinen 71   2. Marko Julin 74  3. Martti Sedergren 74   4. Hannu Mäkelä 74

Naisten tasoituksellinen lyöntipeli:

1. Arja Salminen 71  2. Kirsti Romppainen 75  3. Aulikki Mäkelä 77  4. Leena Hyvättinen 77

Miehet pistebogey

1. Harri Kolehmainen 43p   2. Mikael Lindholm 35p   3. Juha Koivisto 34p  4. Arto Hägg 34p

Naiset pistebogey

1. Tyyne Lehtimäki 39p   2. Irene Suomi 38p   3. Aila Mäkelä 31p

017

Kilpailun johtaja Erkki Oila ohjeistaa. Tj Esa Meriläinen ja Ville Peltonen taustatukena.

012

Marja ihmettelee palkintopöydän runsautta.

018

LC Rajamäen Petri Huhtanen availee palkintojenjakotilaisuutta haitarin säestyksellä.

Ensi vuonna uudestaan!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.