Sosialistihallitus

024-e1541086401763 (1)

Tunnustelujen jälkeen Antti Rinne kutsui SDP:n kera hallitusneuvotteluihin Keskustan, Vihreät, Vasemmistoliiton ja RKP:n. On tuumailtu, mikä olisi sopiva nimi tuolle kokoonpanolle, jos siitä neuvottelujen jälkeen syntyy valtakuntaan uusi hallitus.

Mielestäni kuvaava ja osuva nimi olisi sosialistihallitus.

Tuossa koaliitiossa SDP:llä on selkeä johtoasema ja kaiken järjen mukaan hallitusohjelma tulee noudattamaan SDP:n vaalilupauksia ja Rinteen talouspoliittisia linjauksia, mitä ne sitten ovatkin – aika harvalla kun taitaa olla kokonaiskäsitys asiasta. Se on toki varmaa, että kokoomuksen talouspoliittisia linjauksia ne eivät kohtaa. Nimenomaan näkemyseroihin talousasioistahan kokoomuksen hallitustie tyssäsi.

Kun SDP:lle on antamassa tukea vielä kauempaa vasemmalta Vasemmistoliitto ja kiihtyvällä vauhdilla yhä vasemmalle suuntautuva Vihreät, niin ennustetun hallituskoaliition luonne on selkeän vasemmistolainen. Järkyttävän vaalitappion kärsinyt Keskusta ja edunvalvontapuolue RKP soittavat bändissä neljättä ja viidettä viulua. Sen verran kuitenkin, että kokoonpanoa ei ihan vasemmistohallitukseksi voi kutsua – sosialistihallitukseksi hyvinkin.

Mitä meillä on odotettavissa, jos hallitusneuvottelut johtavat edellä mainittuun hallituskokoonpanoon? Ei tarvitse olla diplomiennustaja, että voi otaksua käyvän mm. näin:

  • Verotus kiristyy
  • Lainanotto lisääntyy
  • Yrittäjien asema heikkenee – työpaikkatarjonta vähenee
  • Työttömyys lisääntyy, työllisyys pienenee
  • Maahanmuuttolinjaukset eivät ainakaan kiristy
  • Maakuntamallia ja maakuntien verotusoikeutta viritellään
  • Aktiivimalli poistuu (jotain positiivistakin)

Mikä sitten saisi Keskustan lähtemään tuollaiseen porukkaan mukaan? Onhan se toisaalta saavutus, että tyrmäystappion kärsinyt nousee kanveesista ja liittyy voittajien joukkoon – ja pääsee edes jotain sormenjälkeä hallitusohjelmaan painamaan. Iso asia on varmaan se, että nuoremman polven keskustajohtajat ymmärtävät varsin hyvin, että tämä voi olla pitkään aikaan ainoa mahdollisuus saada se himoittu ministerinpesti. Sellaista olisi nyt Tuusulan suuntaan tarjolla – kyllähän se varmasti mieltä kiihottaa.

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.